jozino229.infoblog.sk

Rozdielne pravidlá v slovenskom hokeji

Publikované 28.03.2018 v 14:24 v kategórii Tipsport extraliga, prečítané: 23x

Po skončení olympijských hier sa v slovenskom hokeji vyskytla ďalšia kauza. Bol zistený nepovolený štart štyroch hokejistov Slovana Bratislava v dresoch Tipsport ligových klubov. Ide o Pavla Skalického z Banskej Bystrice a tria vojakov z Trenčína v podobe Borisa Sádeckého, Mareka Hecla a Patrika Bačíka.

Každá organizovaná súťaž má svoje pravidlá, kto môže čo, ale z času na čas sa vyskytnú rozpory v ich výkladoch, čo vzbudzuje veľkú pozornosť. Naša najvyššia hokejová súťaž má na svoje riadenie až dva orgány, a to Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĹH) a spoločnosť zastrešujúcu kluby celej Tipsport ligy Pro - hokej. Práve posledne menovaná organizácia poukázala neoprávnený štart štyroch spomínaných hokejistov, ktorí nepovolene nastúpili v extralige. Pro – hokej mal na to aj svoje zdôvodnenie: „Hráči vekovej kategórie senior môžu štartovať len za klub, v ktorom daný hráč odohral prvé majstrovské stretnutie po dni 15. februára.“Štvorica hráčov nastúpila za Slovan v záverečnom tripe sezóny v KHL a následne si predĺžili sezónu na slovenských klziskách. Na tento problém sa prišlo a začalo konanie voči hráčom. Už prvé podozrivé bolo, že disciplinárna komisia SZĽH sa tým bude zaoberať až po skončení základnej časti Tipsport ligy a dva dni pred štartom vyraďovacej časti. Je to veľmi citlivý čas na rozhodovanie v tejto dôležitej veci pre pokračovanie súťaže. V hre bolo aj vylúčenie tímov z ligy, po prípade vylúčenie samotných hráčov, ale aj odrátanie získaných bodov pre Trenčín a Banskú Bystricu po príchode hráčov do zostavy. Prišiel deň rozhodnutia a disciplinárna komisia SZĽH sa vyjadrila takto:"DK SZĽH rozhodla, že zastaví disciplinárne konanie voči hráčom a nepotrestá ich z dôvodu, že nebol preukázaný ú1mysel týchto hráčov smerujúci k spáchaniu disciplinárneho previnenia. Disciplinárna komisia SZĽH skonštatovala, že vzniknutá situácia je v prevažnej miere spôsobená postupom a nekonaním riadiaceho orgánu Tipsport ligy, ktorý pri svojom postupe nerešpektoval prax v minulých rokoch, požiadavku integrity súťaže a zásady rovnosti členov SZĽH. DK SZĽH taktiež skonštatovala, že vzniknutej situácii bolo možné predísť v dostatočnom časovom predstihu a to oficiálnymi rokovaniami riadiaceho orgánu Tipsport ligy a príslušných orgánov SZĽH."

Opäť sa potvrdilo že mať dve organizácie, od ktorých sa dajú očakávať dva rozličné vyjadrenia je pre slovenský šport typické, ale teraz bol zákon na strane Pro – hokeja, ale vyššie mocnosti vo vedení a vplyvu na disciplinárnu komisiu bolo na druhej strane. Medzi hlavné postavy patrí trenčianska hokejová legenda Richard Lintner, ktorý sa stal hlavnou postavou slovenskej najvyššej súťaže. Človek ako on si nemôže dovoliť aby jeho klubovej pýche sa mohli odrátať body, ba vylúčiť zo súťaže. Nebol to prvý a nebude ani posledný prípad, keď podozrivo Dukla Trenčín sa vyhne tvrdému trestu. Do kauzy je zapojený aj úradujúci majster z Banskej Bystrice, ktorý ma vo svojich funkcionárskych radoch na čele Juraja Kovala. Stačí pozrieť na jeho vplyv po zverejnení nominácie našich hokejistov na Olympijské hry, kde bolo nadmerné množstvo hráčov z pod Urpína a následná zmena termínov extraligových zápasov, aby sa neuškodilo hlavne Banskej Bystrici.

Veľmi smutným faktom je konečné rozhodnutie disciplinárnej komisie SZĽH, ktorá nebrala do úvahy nič z Pro – hokeja. Mohli ostať kluby bez odpočtu bodov, bez vylúčenia zo súťaže, ale nechať dohrať sezónu spomínaných hráčov je už silná káva. V budúcnosti môžu nastať aj situácie že iný extraligový tím bude mať výbornú spoluprácu s iným klubom z KHL a ak bude jasné, že klub z ruskej súťaže nepostúpi do play off, tak pošle extraligovému celku svoju najlepšiu formáciu.

Trenčianský hokej nebol počas sezóny len o tomto probléme. Na začiatku februára došlo k nepríjemnej situácie v domácom zápase proti Košiciam, kde to bolo hlavne nezvládnuté z organizačnej stránky, keď hosťujúca striedačka bola obhádzaná pohármi s pivom a ďalšími predmetmi, ktoré tam nepatria. Nakoniec z tejto situácie odišiel Trenčín celkom dobre, keď dostal pokutu 3 500 Eur a podmienku. Diváci, ale ani organizátori sa nepredviedli v najlepšom svetle ani počas domáceho 2. štvrťfinálové stretnutia, keď opäť lietali poháre s pivom a pri odchode do šatní došlo aj k napadnutiu popradských hokejistov. Prišla aj sťažnosť z popradskej strany, ale zbytočne. Problémom sa nikto nezaoberal a to bola Dukla Trenčín v podmienke. Za normálnych okolností by bol štadión zatvorený na niekoľko zápasov, k čomu by bola pridaná aj mastná pokuta. Stačí si pozrieť čo sa dialo minulý ročník v semifinále na Žilinskom ľade a následne riešenie situácie. Trenčín postúpil do semifinále a nikto nevie čoho sa dočkáme.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?